Městská knihovna Varnsdorf vyvíjí aktivity motivující děti ke čtení. Jedním z prostředků, jak podpořit čtenářství, je přiblížit dětem knihy zábavnou hravou formou. Velkou odezvu mezi dětmi mají akce, kdy svoji tvorbu představují dětem sami autoři, děti po besedách s tvůrci knih často přicházejí do dětského oddělení, aby se staly registrovanými čtenáři. V rámci projektu S knihou se nenudím aneb Poznáváme české spisovatele jsme do knihovny pozvali pět spisovatelů, kteří se zaměřují na tvorbu pro děti.

Michaela Vetešková

12. března 2015 besedovala v dětském oddělení s žáky 3. třídy ZŠ Náměstí a 3. třídy ZŠ Východní ul. Michaela Vetešková, spisovatelka, novinářka a rozhlasová redaktorka. Dětem představila své autorské knížky, přiblížila jim práci novináře v Českém rozhlasu. Velmi atraktivní byly pro děti reportáže na motivy knih paní Veteškové, které spolu s autorkou natáčely na profi mikrofon. Hotové sestříhané reportáže pak knihovna zaslala školám. Děti byly svědkem zajímavého propojení práce novináře (s důrazem na etiku tohoto povolání) s prací spisovatele a reportéra přibližujícího témata z knih posluchačům rozhlasu. Besedy se zúčastnilo 31 dětí.

Blanka Čapková

14. května 2015 besedovala se 4. třídami ZŠ Edisonova spisovatelka Blanka Čapková, která dětem podrobně představila knihy Zpívající kuchyň a Žížalí pomazánka pro Davida. Blanka Čapková, která je původní profesí učitelkou, ve svých knihách zpracovává závažná témata a situace, s kterými se děti ve svém životě potkávají a s kterými se musejí vyrovnávat. Jde např. o šikanu, rozvod rodičů, stěhování a vstup do nového kolektivu, adopce aj. Děti s paní Čapkovu živě diskutovaly, představené knihy je velmi zajímaly. O tom také svědčí fakt, že do druhé dne byly všechny knížky paní Čapkové čtenáři vypůjčeny. Besedy se zúčastnilo 38 dětí.

Andrea Popprová

27. května 2015 besedovala s 2. třídami ZŠ Náměstí Andrea Popprová, grafička a restaurátorka, a také spisovatelka interaktivních knih pro děti, které si sama ilustruje. Knihy Andrey Popprové jsou plné příběhů, nápadů a tvoření. Paní Popprová dětem názorně předvedla, jak vzniká kniha od nápadu autora po vytištění knihy v tiskárně, ukázala dětem své rukopisy a původní ilustrace. Děti byly v závěru besedy nadšené výrobou drobné hračky podle postupu uvedeného v jedné z knih autorky. Besedy se zúčastnilo 40 dětí.

Veronika Válková

6. října 2015 besedovala se studenty primy a sekundy varnsdorfského gymnázia spisovatelka, autorka učebnic dějepisu a středoškolská pedagožka Veronika Válková o své knize "Terezínské ghetto - Tajemný vlak do neznáma". Hlavním tématem besedy byl holocaust a osudy dětí v terezínském ghettu. Studenti se také seznámili s dalšími knihami Veroniky Válkové, v nichž se autorka věnuje různým historickým obdobím převážně českých dějin. Součástí besedy pak byla vědomostní soutěž, v níž studenti prokazovali znalost české historie. Besedy se zúčastnilo 68 studentů.

Martina Bittnerová

14. října 2015 besedovala se žáky a studenty spisovatelka Martina Bittnerová o Boženě Němcové. Žákům pátých tříd ZŠ Náměstí byla určena beseda Barunka – její skutečný příběh, studentům VOŠ, SPŠ A SOŠS A CR Varnsdorf beseda Lásky Boženy Němcové. Martina Bittnerová provedla posluchače soukromým životem Boženy Němcové, konfrontovala skutečné dětství spisovatelky s příběhem Babičky, vyprávěla o osudech dětí Boženy Němcové. Besed se zúčastnilo 39 žáků a 52 studentů.

 

V průběhu roku se čtenáři v dětském oddělení zapojili do soutěží – kreslili obrázky a vyplňovali vědomostní kvízy k vystaveným knihám českých autorů:

Karel Poláček: Bylo nás pět

Zdeněk Svěrák: Pan Buřtík a pan Špejlička

Václav Čtvrtek: Rumcajs

Jiří Žáček: Dětem

Eduard Štorch: Lovci mamutů

Miloš Kratochvíl: Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my.

Ke každé knize byl vystaven medailon autora. Vědomostní kvízy ke knize byly sestaveny tak, aby dětský čtenář vzal knihu do ruky, seznámil se s ní i autorem, vyhledával v knize potřebné informace a zejména pracoval s textem. Ze správných odpovědí pak byl vždy vylosován vítěz, jehož jméno bylo zveřejněno v prostorách dětského oddělení.

Cílem této části projektu bylo seznámit děti s díly známých českých autorů, vzbudit a podpořit jejich zájem o čtení, ale také nabídnout dětským čtenářům další způsob, jak hodnotně trávit čas v knihovně.

Na projekt byl poskytnut grantový příspěvek z rozpočtu města Varnsdorf ve výši 12.300 Kč.

M. Müllerová, 3.11.2015