Výpis akcí

Není k dispozici žádná aktuální událost

Akce Ziel 3

Logo Ziel_3

EFRE tsch_gr_rgb_72dpi


Město Varnsdorf, Městská knihovna Varnsdorf a Svaz lužiskosrbských umělců

zvou dne 15.01.2013 od 17:00 hodin do Městské knihovny Varnsdorf

na vernisáž výstavy fotografií Zdeňky Vajsové

ZV4 ZV5
ZV3 ZV6

 


 

 EFRE tsch_gr_rgb_72dpiLogo Ziel_3

 
Město Varnsdorf, Městská knihovna Varnsdorf a Svaz lužiskosrbských umělců

zvou dne 5.11.2012 od 18:00 hodin do Zeleného obchodu v Budyšíně

na vernisáž výstavy fotografií Zdeňky Vajsové

 

plakat ZV


 

Logo Ziel_3

EFRE tsch_gr_rgb_72dpi


Město Varnsdorf, Městská knihovna Varnsdorf a Svaz lužickosrbských umělců zvou na

představení z knihy vzpomínek 

„BYLY TO ZLÉ ČASY“ v pondělí 29.10.2012 od 18:00 hodin.

Součástí programu bude beseda s autorem Benem Budarem.


plakat Budar

Dozvíte se o zákulisí vzniku unikátních dokumentů z jeho rozhovorů s Lužickými Srby – válečnými veterány, kteří za 2. světové války museli sloužit v hitlerovském Wehrmachtu, ale také s lužickosrbskými ženami, které zase vzpomínají na kruté časy na samém konci války, především ne vždy příjemné zážitky spojené s příchodem vojáků Rudém armády. Vzpomínky jsou zachyceny ve dvou knihách, které vyšly v Lužici. Naše publikace, vydaná v rámci projektu Cíl 3, je výborem toho nejzajímavějšího z obou knih a ještě se zajímavým literárním bonusem. Přítomni budou také překladatelé knihy. Pro návštěvníky bude připravena káva a pravý lužickosrbský „tykanc“ (koláč).

A samozřejmě výtisk knihy zdarma!

Povídání budou zpříjemňovat pravé lužickosrbské „kozły“ (dudy) v podání Tomasze Nawky.


 

 

Logo Ziel_3

EFRE tsch_gr_rgb_72dpiVšechny zájemce o dobrou poezii a hudbu, kteří mají čas a možnost se vypravit do sousedního Saska, konkrétně do městečka Radwor (Radibor), které leží cca 20 km za Budyšínem (Bautzen) srdečně zveme na dva zajímavé pořady.

Oba se uskuteční se v sále „Swětlik“ farnosti Radwor, hned vedle kostela, který je proslulý tím, že v něm sloužil první blahořečený Lužický Srb Alojs Andricki.

 

Prvním z pořadů je literární. Má název:

„Josef Suchý: Český básník a Lužice“
a začne v pátek 21. září 2012 v 19:30 hod.


SKMBT C20312100213431

Součástí programu bude přednáška o životě a díle Josefa Suchého a čtení z nově vydaného dvojjazyčného výboru z autorových básní, nazvaného „Tvář času / Woblićo časow“. Na programu se bude aktivně podílet mj. básníkova dcera, bulharistka Ivana Srbková, lužickosrbské básnířky a básníci – překladatelé Suchého poezie a několika písněmi posluchače občerství česká písničkářka Jana Vébrová.

 


Po skončení literárního programu bude cca od 20:15 hod. následovat

koncert písničkářky, zpěvačky a harmonikářky Jany Vébrové:

„Vysoko nad námi / Hoch über uns“


SKMBT C20312100213430JV

Na koncertu zazní to nejlepší z autorčiny tvorby i tvorby jejích spoluautorů. Pozoruhodné je, že jednu píseň Jana zazpívá v hornolužickém překladu, který byl pro tento koncert pohotově pořízen Radkem Čermákem. 

A třešinka na závěr:

Návštěvníci obou programů získají jednak knihu Josefa Suchého a také pěknou česko-německou skládačku o Janě Vébrové.

 

Obě akce se konají v rámci přeshraničního projektu „Městská knihovna Varnsdorf – Setkávání přes hranice“

Realizaci projektu spolufinancuje Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF): „Investice do vaší budoucnosti“ v rámci programu Cíl 3 / Ziel 3, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Město Varnsdorf.

Partnery projektu jsou: Město Varnsdorf (lead partner), Městská knihovna Varnsdorf a Zwjazk serbskich wuměłcow Budyšin.

  

TADY JSEM DOMA - MOJE LUŽICE, JIŘÍ HELGEST


helgestx

Zveme na výstavu fotografií J. Helgesta s názvem  TADY JSEM DOMA - MOJE LUŽICE,

jejíž vernisáž se koná v úterý 3.4.2012 od 17:00 hodin a výstavu můžete zhlédnout od 3.4. do 30.6.2012 v 1. patře MCKV.

Výstava se koná v rámci projektu "Městská knihovna Varnsdorf - Setkávání přes hranice".

 

Jiří Helgest se narodil v roce 1951 ve Varnsdorfu, nyní bydlí v Bukojně (Lužice/Německo, okres Budyšín). Původním povoláním je nástrojář a inženýr ekonomie. Od roku 1996 je zaměstnanec nadace „Załožba za serbski lud“ v Budyšíně. Jako žák a učeň byl členem v kroužku kreslení a rýsování Erharda Gassana v Budyšíně. Od roku 1996 se soustavněji zabývá fotografií, svou první tvorbu představil v roce 1998 v rámci výstavy lužickosrbské lidové tvořivosti v Lužickosrbském muzeu v Budyšíně. Od roku 1999 měl menší výstavy v Radworu, Budyšíně a v Malešecích, v roce 2000 pak první samostatnou výstavu v Lužickosrbském kulturním a informačním středisku (SKI).

Další samostatné výstavy: 2000 Róžant (SRN), 2003 Hejnice (ČR) a Varnsdorf (ČR), 2004 Pančicy-Kukow (SRN) a Budyšín (SRN), 2005 Zhořelec (Polsko), 2006 Slepo (SRN), Chotěbuz (SRN) a Budyšín (SRN), 2007 Opava (ČR), Prudnik (Posko), Opole (Polsko) a několik menších výstav v Lužickosrbském domě v Budyšíně. 

Oblíbenými motivy jsou zvláštnosti krajiny bezprostřední vlasti na severovýchodu Budyšína a náladové snímky z různých ročních období. Kromě toho dokumentuje lužickosrbské aktivity. Jeho fotografie jsou zveřejňovány ve výročních zprávách nadace, v přílohách bulletinu „Naša Domowina“ a v různých letácích a brožurách s lužickosrbskou tematikou.

 

HELGEST2 HELGEST3 HELGEST4